تابلو برق

تابلو برق یک محفظه فلزی یا پلاستیکی جهت نصب تجهیزات الکترونیکی و ابزار دقیق و سیم بندی تجهیزات است. وظیفه اصلی این محفظه برای جلوگیری از آسیب رساندن الکتریکی به کاربران و نیز خود تجهیزات می باشد . در کنار آن حفاظت تجهیزات در برابر عوامل محیطی مثل باد و باران و ... است.

از دیگر وظایف تابلو برق ها اصلاح ضریب توان است که بدلیل وجود فیوز و ... مدار از نشتی جریان جلوگیری میکند و جریان در مدار بصورت مساوی تقسیم و توزیع میگردد.

مراحل انتخاب تابلو برق ها به گونه ای است که از نظر ولتاژ سپس ساختار و ظاهر و شکل و کاربرد آن  صورت می گیرد  پس از آن محل قرار گیری و محل نصب تابلو در نظر گرفته میشود این مراحل برای بهره برداری بهتر و شرایط حفاظتی تابلو برق و تجهیزات داخل آن است .

تابلو برق ها از لحاظ حفاظت و مقاومت در برابر عوامل محیطی به چندین دسته طبقه بندی میگردند که عوامل محیطی شامل خوردگی , حفاظت دربرابر باران و آب و گرد و خاک می باشد که به این دسته بندی IP و یا درجه حفاظت گفته می شود و بنا به درخواست کارفرما و IP  درخواستی , تابلو از جنس فلز یا غیر فلز  طراحی می گردد.

تابلو برق ها از نظر ولتاژ  به دو دسته LV   و MV   تقسیم  میگردند که  LV  به تابلو برق فشار ضعیف گفته می شود یعنی تابلو برق در سطح زیر 1000 ولت و تابلو برق  MV  به تابلو برق های فشار متوسط که از 1000 تا 36000 ولت گفته میشود.

تابلو برق ها از لحاظ محل نصب نیز به دو دسته   OUTDOOR  که در فضای باز نصب میگردد و   INDOOR که در فضای بسته مانند سالن و سوله و یا اتاق مرکزی نصب می گردد .

تجهیزاتی که معمولا بصورت رایج بنا به کاربرد  و در خواست کارفرما و ... در داخل تابلو برق ها استفاده میگردد شامل فیوزها  , کلید فیوزها , ولت متر , بی متال , کنتاکتورها , ترانس , کلیدهای اتوماتیک و دستی , رله , ترمینال , گلند , شینه , تایمر , بست , وایر شو , خازن , رگولاتور خازنی و ...  می باشد

کارایی و انواع تابلو برق ها به طرز عملکرد کلیدها و تجهیزات که در آن وجود دارد برمیگردد در زیر انواع مختلف و پر کاربرد ذکر شده است :

تابلو برق ها
تابلو برق فشار متوسط یا همان
 MV  

تابلو برق فشاز ضعیف یا همان  LV

تابلو برق جهت حفاظت و کنترل

تابلو برق اصلاح ضریب قدرت یا همان بانک خازنی

تابلو برق موتور خانه ای که به آن  MCC  نیز گفته میشود

تابلو برق جهت تاسیسات و ساختمانی که بسیار رایج هستند

تابلو برق میز فرمان که به آن پیانویی نیز می گویند

تابلو برق اضطراری که جهت حفاظت و کنترل دیزل ژنراتورطراحی می شوند 

تابلو برق استیل که بیشتر در صنایع غذایی کاربرد دارد

تابلو برق لاجیکی که  PLC  و کنترلر ها در آن نصب میگردد

تابلو برق کنترل مدیریت ساختمان که  BMS  نامیده میشود

شرکت آرتان با توجه به دانش فنی و با پرسنل با تجربه بنا به درخواست کارفرما و با توجه نیاز پروژه اقدام به طراحی تابلو برق همراه با تقشه الکتریکی می کند و  در ادامه شروع به ساخت و در خاتمه اقدام به اجرا در سایت کارفرما می نماید لذا شرکت آرتان آمادگی خویش را جهت مشاوره و طراحی و اجرا تابلوهای برق با توجه به نیاز و درک استراتژی کنترل آنها اعلام می دارد.